VÝROBNÍ POSTUP

(POPIS K VIDEU)


1. VÝROBA TĚSTA na VÁNOČKU

a) Do míchací mísy si dáme HLADKOU MOUKU (600 gramů), CUKR KRYSTAL (110 gramů) a SŮL (cca 1/3 lžičky). Vše pomocí vařečky promícháme, a uprostřed vytvoříme důlek.

b) Do středu vytvořeného důlku nasypeme SUŠENÉ DROŽDÍ (30 gramů), a na něj nalejeme VLAŽNÉ MLÉKO (110 gramů). Droždí s mlékem a troškou mouky rozmícháme, misku přikryjeme utěrkou a necháme na teplém místě cca 5 minut vzejít.

c) Poté do misky přidáme MÁSLO (nejlépe rozpuštěné, 100 gramů), SÁDLO (30 gramů) , VANILKOVÝ CUKR ( 40 gramů), VEJCE (2 velká) a CITRONOVOU KŮRU (3 gramy). 

d) Misku vložíme do míchacího robota, nasadíme hák a na pomalý stupeň těsto začneme zpracovávat. Po cca.2 minutách přidáme zbylé VLAŽNÉ MLÉKO (100 gramů). Těsto takto zpracováváme alespoň 7 minut, poté do těsta přidáme ROZINKY (45 gramů) a znovu necháme cca 2 minuty zpracovávat. Pokud se nám zdá, že je těsto moc řídké a lepí se (není to nic neobvyklého, stává se to často), tak přidáme ještě trošku hladké mouky a necháme ještě chvíli zpracovávat.

d) Pokud jsme s těstem spokojeni, vyjmeme misku z míchacího robota, přikryjeme jej utěrkou a necháme jej na teplém místě cca 1 hodinu vykynout (doporučuji těsto nechat kynout poblíž radiátoru nebo zapnuté trouby)VÁNOČKA z 9 pramenů

Na jednu velkou VÁNOČKU z devíti potřebujeme:

600 gramů HLADKÁ MOUKA 

110 gramů CUKR KRYSTAL

1/3 lžičky SŮL

30 gramů SUŠENÉ DROŽDÍ

210 gramů  (2,1 dcl) MLÉKO (polotučné)

100 gramů MÁSLO

30 gramů SÁDLO

40 gramů VANILKOVÝ CUKR

3 x VEJCE (2x do těsta, 1x na potření)

3 gramy CITRONOVÁ KŮRA (z BIO citronu)

45 gramů ROZINKY

20 gramů SEKANÉ MANDLE NA PLÁTKY

----------------------------------------------------------------------------------------------------------------

2. Pletení VÁNOČKY

e) Vykynuté těsto si rozvážíme na 9 stejných kousků (doporučuji opravdu použít váhu, aby pak jednotlivé prameny byly stejné). Z každého kousku si vytvoříme bochánek, které následně necháme pod utěrkou cca 2- 3 minuty ještě odpočinout.

f) Odpočinuté bochánky si rozvalíme na cca 30 cm dlouhé nudličky.

g) Nejdříve pleteme VÁNOČKU ze 4 pramenů - viz video návod zde. Po upletení položíme VÁNOČKU ze 4 na plech do trouby, na který jsme dali pečící papír. Pomocí válečku nebo ruky VÁNOČKU ze 4 uprostřed trošku roztlačíme.

h) Následně upleteme VÁNOČKU ze 3 pramenů - viz video návod zde. Po upletení položíme VÁNOČKU ze 3 do středu VÁNOČKY ze 4 a na koncích mírně přitlačíme.

ch) Naposled upleteme VÁNOČKU ze 2 pramenů - viz video návod zde. Po upletení položíme VÁNOČKU ze 2 na vrchol VÁNOČKY ze 3, a okraje VÁNOČKY ze 2 pramenů vsuneme pod okraje celé vánočky.


3. Dokončení VÁNOČKY

 Vánočku potřeme rozmíchaným VEJCEm (1 x) a posypeme SEKANÝMI MANDLEMI (cca 20 gramů)

Pečeme v rozehřáté troubě ( rozehřívám ji na teplotu 180 °C ), a to na oboustranné pečení při teplotě 160 °C, a to po dobu 40-45 minut.